آمار

illustration graphs 53876 28520

 

 

آمار، دستور زبان علم است.

کارل پیرسون

نشانه افراد باهوش این است که تحت تاثیر آمار قرار می گیرند.

جرج برنارد شاو

آمار، بخش مهمی از مطالعات است چرا که تقریبا در همه‌ی ابعاد زندگی کاربرد دارد. آمار شاخه‌ی مهمی از ریاضیات است. آمار در کسب‌وکارها، نقش محوری دارد. کاربرد آمار، به خصوص برای رتبه سنجی سازمان‌ها، بازارهای مالی، موسسات مالی و غیره است. کاربرد آمار در مدیریت و کسب‌وکار نامحدود است. مدیران، با به کارگیری صحیح متدهای آماری، می‌توانند ظرفیت تولید هر کارخانه‌ای را بالا ببرند یا ظرفیت تولید بهینه را محاسبه کنند، عملکرد کارکنان و مدیریت با بازدهی کار بسنجند و اتلاف منابع را محدود کنند.

 

کاربرد آمار در کسب وکارها

حتی ساده‌ترین مفاهیم آماری مانند میانگین و میانه و مد تا حد زیادی در دنیای کسب‌وکار کاربرد دارد. پیدا کردن میانه و میانگین گروهی از اعداد در کسب‌وکار، اهمیت زیادی دارد. آمار، از راه‌های زیادی در کسب‌وکار ایفای نقش می‌کند.

 

مدیریت عملکرد به وسیله آمار

همانطور که پیش‌تر گفته شد، آمار در مدیریت بسیار حائز اهمیت است. مدیران با کمک آمار، بازدهی و عملکرد کارکنان مثل کارهای انجام شده یا واحدهای تولید شده را تحلیل می‌کند. مدیران می‌توانند داده‌ها را همگام با فنون آماری استفاده کنند تا بازدهی نیروی کار را بالا ببرند و تولید را چند برابر کنند.

 

سناریوهای جایگزین

کار مدیر با افزایش بازدهی کارکنان، پایان نمی‌یابد. یک مدیر باید برای تصمیم‌گیری با مدیران سایر دپارتمان‌ها، همکاری کند. این تصمیم می‌تواند درباره‌ی نرم‌افزاری خاص، سیستم‌های سفارش خودکار یا هر موضوع دیگری باشد.

 

جمع آوری داده با کمک آمار

جمع‌آوری داده‌ با ابزار آماری برای پردازش، باید به شکلی اخلاقی جمع‌آوری شود. در غیر این صورت نتیجه‌ی تحلیل صحیح و مفید نیست. با کمک این داده‌ها، مقایسه انجام می‌شود. مقایسه‌ها بررسی‌ها را ممکن می‌سازند. به عنوان مثال نشان می دهد که میزان فروش واقعی از میزان موردانتظار بیشتر یا کمتر بوده است.

 

پژوهش و توسعه

قلمروی آمار در کسب‌وکار محدود به این موارد نیست و در توسعه ی تولید و پژوهش بازار نیز نقش دارد. این یکی از مهم‌ترین کارکردهای آمار است. یک گروه نمونه، مشاهده و سپس واکنش آن‌ها به محصول بررسی و داده‌ها جمع‌آوری می‌شود. این داده در تعیین راه‌اندازی محصولات جدید و توسعه‌ی آن‌ها، حیاتی است.

 

نقش آمار در تصمیم‌گیری برای کسب‌وکار

یک مدیر باید قادر باشد که با توجه به آمار، درباره‌ی آینده‌ی کسب‌وکار با یک دپارتمان خاص پیش‌بینی کند. این کار با کمک مفاهیم آماری و آمار انجام می‌شود. روزهای تصمیم‌گیری بر اساس شرایط مشابه پیشین یا تجربه تمام شده است. امروزه، تمام تصمیم‌گیری‌ها باید با پشتوانه ی داده‌های تجربی دقیق انجام شود.

 

در هر فعالیتی، این آمارها هستند که نشان می دهند یک مجموعه با هر فعالیتی، به چه نتیجه ای دست یافته و با چه فاصله ای از اهداف خود ایستاده است. شرکت بارانا با بروزرسانی آمارها و مطالعه دقیق آنها در هر لحظه نقاط ضعف یا قوت هر مجموعه و راندمان هر فعالیت را مشخص می کند.