بازاریابی پیامکی

9 Steps to Run an Effective SMS Marketing Campaign 1

یکی از راه‌های گسترش فعالیت و بالا بردن میزان فروش، استفاده از ابزارهای ارتباطی است. کسب‌وکارها برای این منظور از ابزارهایی مثل ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، رادیو، تلویزیون، تبلیغات چاپی و … استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های ارتباطی که با استفاده‌ی روزافزون از موبایل، بازدهی زیادی دارد، استفاده از پیام کوتاه و بازاریابی پیامکی است.

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که موبایل حرف اول را می‌زند. بسیاری از بازاریاب‌ها هنوز با این واقعیت ارتباط برقرار نکرده‌اند و آن را نپذیرفته‌اند.

جیمز سیترون

تاریخچه بازاریابی پیامکی

با ظهور اینترنت، روش‌های بازاریابی دستخوش تغییرات فراوان و انقلابی گسترده شدند. بازاریابان با استفاده از ایمیل‌های تبلیغاتی، سعی در جذب مشتری داشتند. این روش در ابتدا بازدهی بالایی داشت. اما با گذشت زمان و بالا رفتن تعداد ایمیل‌های تبلیغاتی ناخواسته، مردم از این ایمیل‌ها (اسپم) خسته شدند. با بالا رفتن خرید تلفن‌های همراه شخصی، بازاریابی وارد فاز جدیدی شد: بازاریابی پیامکی.

برخی از افراد فعال در زمینه‌ی مارکتینگ، به بازاریابی پیامکی دید منفی دارند. با این حال نتایج برآمده از Citron نشان می‌دهد که 95% افرادی که در سامانه‌ی پیامکی یک برند، ثبت‌نام می‌کنند؛ در طول 3 دقیقه پیامک ارسالی برند مذکور را می‌خوانند. بازاریابی پیامکی یکی‌ از شیوه های بسیار سریع، ساده و مقرون به صرفه برای برقراری ارتباط با مشتری و مخاطب می‌باشد. امر و تحقیقات نشان میدهد که خود مخاطبین ترجیح میدهند که تبلیغات را از طریق پیامک دریافت نمایند و تمایل دارند پیشنهادهای ویژه مربوط به برند مورد علاقه خود را از طریق گوشی موبایل خود دریافت نمایند. گوشی تلفن همراه یکی از ابزارهایی است که همیشه در دسترس فرد قرار دارد.

آمار

  • 98% از پیامک‌ها توسط مخاطب باز می‌شوند.
  • 7.3 میلیارد موبایل فعال در دنیا وجود دارد.
  • 90% از مشترکین خبرنامه‌های پیامکی آنها را مفید می‌دانند.
  • 80% از مشتریان مخاطب بازاریابی پیامکی نبوده‌اند.
  • 57% از مشتریان علاقه خود را به اشتراک به خبرنامۀ پیامکی ابراز کرده‌اند.
  • 5% از مشترکین از خبرنامه‌های پیامکی انصراف داده‌اند

مزایای بازاریابی پیامکی

یکی دیگر از مزایای بازاریابی پیامکی، مقرون به صرفه بودن و هزینه‌ی بسیار پایین آن است. شما می‌توانید به طور آزمایشی و در مقیاس کوچکتری، بازاریابی پیامکی داشته باشید و پس از کسب اطمینان از بازدهی آن، آن را در مقیاس وسیع‌تری ادامه دهید. مزیت دیگر این روش، عدم مزاحمت برای مخاطب است. برخلاف تماس‌های تلفنی بازاریابی که ممکن است به علت زمان بندی نامناسب، باعث ایجاد احساس ناخوشایند در مخاطب شود؛ پیامک‌ها اخلالی در روتین مخاطب ایجاد نمی‌کنند.

یکی دیگر ازمزایای استفاده از پیامک انبوه، دسترسی به جامعه‌ی هدف به صورت منظم و کاملا شخصی است. اگر شما صاحب تجارتی هستید، ارتباط با مشتریان در تمامی ساعات روز میسر نیست، اما با استفاده از ویژگی های خاص ارسال پیامک انبوه،پیام مورد نظر شما حتی هنگامی که خواب هستید، به آنها تحویل داده می شود.

نکته‌ی مهم دیگری که درباره متن پیامک ارسالی وجود دارد، متن آن است. شما باید متنی در نظر داشته باشید که مخاطب را به عضویت در باشگاه شما یا ارسال پیامکی در جواب شما، ترغیب کند. از سوی دیگر زمان‌بندی پیام‌های ارسالی نیز دارای اهمیت فراوانی است. ارسال پیام در زمان نامناسب، می‌تواند نتیجه‌ی معکوسی برای کسب‌وکار شما داشته باشد. شرکت بارانا، از تدوین متن ارسالی تا بررسی پیام‌های دریافتی و بازدهی را بر عهده دارد.