باشگاه مشتریان وفادار

داشتن باشگاه مشتریان وفادار یکی از مهم‌ترین دستاوردهای هر کسب‌وکار است. یکی از پرهزینه‌ترین و سخت‌ترین مسائل پیش‌روی هر کسب‌وکاری، به دست آوردن مشتریان جدید است. جلب توجه یک مشتری بالقوه و متقاعد کردن او برای خرید، ممکن است بسیار هزینه‌بر باشد. در واقع به دست آوردن مشتری جدید می‌تواند پنج برابر حفظ مشتری‌ پیشین هزینه داشته باشد.

این امر، چالشی برای شرکت‌هاست. با وجود منابع محدود، آیا جذب مشتریان جدید بهتر است یا حفظ مشتریان پیشین؟ افزایش دو درصدی حفظ مشتریان، می‌توان هزینه‌ها را حدود ده درصد کاهش دهد. هیچ شرکتی بدون داشتن و افزودن به باشگاه مشتریان وفادار خود، نمی‌تواند دوام بیاورد و رشد کند.

بسیاری از شرکت‌ها، این دو مساله را از یکدیگر جدا می‌دانند و بخش‌های متفاوتی از بازاریابی خود را به این مسائل اختصاص می‌دهند. هدف این است که مشتریان جدید را به خرید واداریم در حالی که مشتریان فعلی احتیاج به راهبردهای متفاوتی دارند. کسب‌وکارهای مختلف برای حفظ مشتریان فعلی، از راهبردهای بازاریابی رابطه‌ای استفاده می‌کنند. درست است که هر دوی این مشتریان به احترام و ارزش احتیاج دارند اما هدف اصلی این است که مشتریان جدید را به باشگاه مشتریان وفادار اضافه کنیم.

مشتریان وفادار

بازاریابی رابطه ای چیست؟

بازاریابی رابطه ای در واقع به معنی شکل دادن یک رابطه طولانی مدت با مشتریان است. بنابراین کسب‌وکارها به جای اینکه تلاش کنند تا افراد را قانع کنند تا یکبار از آن‌ها خرید کنند باید تلاش کنند تا وفاداری مشتری را با ارائه محصولات و خدمات ویژه، ایجاد و تقویت کنند. بازاریابی رابطه ای به طور عمده شامل پیشرفت سیستم درونی است. بیشتر مشتریانی که از یک کسب‌وکار جدا می‌شوند، به خاطر کیفیت نازل مشتری‌مداری این کار را انجام می‌دهند، نه به خاطر نارضایتی از محصول.

باشگاه مشتریان وفادار چیست؟

وفاداری مشتری در واقع به میزان رضایت مشتری بستگی دارد چرا که مشتری راضی همیشه برای پاسخ دادن به نیازهای خود به برند مذکور رجوع می‌کنند. مشتریان وفادار به طور انحصاری از محصولات و خدمات آن برند استفاده می‌کنند و به دنبال خدمات و محصولات مشابه رقبا نیستند.

وفاداری مشتری از تلاش مستمر شرکت برای ارائه همیشگی محصولات باکیفیت ناشی می‌شود. سازمان‌هایی که به خدمات مشتری و مشتری مداری، اهمیت می‌دهند، با افزایش وفاداری مشتری، باشگاه مشتریان وفادار خود را شکل می‌دهند. کسب‌وکارها برای نشان دادن قدردانی خود از مشتریان وفادار، برنامه‌ها و جوایزی در نظر می‌گیرند و باشگاه مشتریان وفادار خود را حفظ می‌کنند.