برندسازی

محصولات در کارخانه ساخته میشوند اما برندسازی در ذهن انجام میشود.

والتر لاندر

برند شما، مهم‌ترین سرمایه‌گذاری شما در کسب‌و‌کار شماست.

استیو فوربز

برندسازی، هنر شناخته شدن، قابل اعتماد بودن و دوست داشتنی بودن است.

جان جانش

 

branding in the digital age
در دهه‌های پیشین، برندسازی به معنای نام، شعار، علامت، نماد، طراحی یا ترکیبی از این عناصر بود. به این معنا که این عناصر باعث تمایز یک شرکت، محصول یا سرویس از سایر شرکت‌ها، محصولات و خدمات می‌شود. با این حال امروزه، برندسازی به مفهوم پیچیده‌تر و مهم‌تری تبدیل شده است.

نقش برندسازی در کسب و کار چیست؟

برندسازی صرفاً پیرامون به دست آوردن بازار هدف و پیشروی در رقابت بازار معنا نمی‌شود. بلکه به معنای ایجاد چشم‌اندازی است که باعث شود شما و کسب‌وکار شما تنها راه‌حل مشکل یا نیاز موردنظر باشید. در واقع، برندینگ به معنای حلال مشکلات است. یک برند خوب باید:

  • پیام موردنظر را به طور واضح به مخاطب برساند.
  • اعتبار برند در بازار را تایید کند.
  • خریدار را به خرید ترغیب کند.
  • با استفاده از سرویس یا محصول، به شکل هیجانی با چشم‌انداز هدف ارتباط برقرار کند.
  •  وفاداری کاربری ایجاد کند.

برند، ارزشمندترین دارایی هر شرکتی است. 59% مشتریان تمایل دارند تا از برندهایی خرید کنند که برای آن‌ها شناخته‌ شده باشد. شرکت بارانا با برندینگ موفق، باعث بالا رفتن میزان فروش، داشتن پروژه‌های بیشتر و شناخته شدن در بین مخاطبین می‌شود.

 

دلیل اهمیت برندسازی

برندسازی به علت تاثیر کلی آن بر روی شرکت شما، برای کسب و کار شما حیاتی است. برندینگ نحوه‌ی نگرش افراد به برند شما را تغییر می‌دهد و باعث بالا رفتن آگاهی افراد نسبت به برند شما می‌شود.

 

برندسازی باعث شناخته‌شدن می‌شود

مهم‌ترین عامل اهمیت برندسازی برای یک کسب‌وکار این است که شرکت به واسطه‌ی آن، شناخته می‌شود. لوگو مهم‌ترین مولفه‌ی برندسازی است. چرا که چهره‌ی شرکت شما را نشان می‌دهد. به همین دلیل است که طراحی لوگوی حرفه‌ای باید ساده، قدرتمند و به یادماندنی باشد تا بتوانددر اولین برخورد بر روی مخاطب تاثیر بگذارد.

 

برندینگ باعث رونق کسب‌وکار می‌شود

برندینگ برای رونق دادن به کسب وکارهای آینده حائز اهمیت است. یک برند تثبیت شده می‌تواند در صنعت، اهرمی برای شرکت باشد و از این طریق باعث رونق کسب‌وکار شود.

 

برندسازی باعث جذب مشتری می‌شود

برندینگ خوب، به معنی تاثیرگذاری مثبت شرکت در بین مصرف‌کنندگان است. افراد تمایل دارند به دلیل آشنا بودن و قابل اعتماد بودن برند با آن‌ها کار کنند. هنگامی که یک برند به خوبی تثبیت شده باشد، تبلیغات دهان به دهان، بهترین و تاثیرگذارترین تکنیک تبلیغاتی است.

 

برندسازی باعث افزایش رضایت کارکنان می‌شود

هنگامی که یک کارمند برای یک شرکت برند شده‌ی قدرتمند کار می‌کند، رضایت شغلی بیشتری دارد. کار کردن برای برندی که شهرت و مقبولیت دارد، مفرح و رضایت‌بخش است.

 

برندینگ در بازار اعتماد و اعتبار ایجاد می‌کند

برندینگ راهبردی و ظاهر حرفه‌ای باعث اعتمادسازی شرکت در بین مشتریان و مشترکین و مراجعین بالقوه می‌شود. افراد بیشتر تمایل دارند تا با شرکتی همکاری داشته باشند که وجهه‌ی حرفه‌ای داشته باشد. افراد در چنین شرایطی به شرکت، محصولات و خدمات آن اعتماد می‌کنند.

 

برندینگ از تبلیغات حمایت می‌کند

تبلیغات یکی دیگر از مولفه‌های برندسازی است و استراتژی‌های تبلیغاتی به طور مستقیم، برند و تصویر مطلوب آن را منعکس می‌کنند. تکنیک‌های تبلیغاتی مانند استفاده از محصولات تبلیغاتی شرکت‌های معتبر می‌تواند یک استراتژی تبلیغاتی منسجم و جذاب ایجاد کند که در راه رسیدن به اهداف برندسازی شما موثر باشد.