تعریف خدمات

The best and most effective team meetings 678x381 1

شرکت بارانا، می‌تواند برای کسب‌وکار شما، خدمات را تعریف کند. تعریف خدمات به این معناست که به طور مثال، شما فردی هستید که مقدار مشخصی بودجه و سرمایه دارد. شرکت ما با امکان سنجی و بررسی شرایط موجود و جوانب اقتصادی، به شما پیشنهاد می‌دهد که چه کسب‌وکاری را ایجاد و دنبال کنید. از سوی دیگر، ممکن است شما کسب وکاری نوپا باشید. در این صورت ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که چه خدماتی را در مرکز خود ارائه دهید و آن‌ها را برای شما اولویت بندی می کنیم تا بازدهی و برآیند بهتر و بیشتری برای شما داشته باشد. در واقع با آنالیز فعالیت رقبا، می‌تواند به صاحبان مشاغل و کسب وکارهای مختلف پیشنهاد داد که تمرکز کاری خود را در چه حیطه‌ای قرار دهند تا به سوددهی برسند.

ویژگی خدمات

نامحسوس: خدمات نامحسوس هستند و وجود فیزیکی ندارند. از ‌این‌رو خدمات قابل لمس، نگهداری، چشیدن یا بوییدن نیستند. این موضوع، یکی از مشخص‌ترین ویژگی‌های خدمات است و در درجه اول آن را از یک محصول جدا می‌کند. به‌علاوه این ویژگی، برای کسانی که در بازاریابی خدمات فعالیت دارند، یک موضوع چالشی منحصر ‌به‌فرد محسوب می‌شود.

ناهمگنی‌/‌تغییرپذیری: با توجه به ماهیت خدمات، خدمات منحصر به‌فرد هستند و حتی توسط ارائه‌دهنده خدمات مشابه، تکرار نمی‌شوند. در‌ حالی‌که محصولات می‌توانند به‌صورت انبوه و همگن تولید شوند، ولی این مورد برای خدمات صدق نمی‌کند. به‌عنوان مثال: تمام همبرگرهای با طعم خاص در مک‌دونالد تقریباً یکسان هستند، با ‌این‌حال خدمات ارائه شده توسط کارکنان مک‌دونالد یکسان نیست.

فناپذیر: خدمات پس از استفاده، قابل ذخیره شدن، بازگشت یا فروش مجدد نیستند. هنگامی‌که خدمات به مشتری ارائه می‌شود، مشتری به‌طور‌ کامل از آن استفاده می‌کند و نمی‌تواند آن را به مشتری دیگری تحویل دهد. به‌عنوان مثال: یک مشتری ناراضی از خدمات سالن آرایشگاه، نمی‌تواند خدمات ارائه شده کوتاهی مو را برگرداند. در بیشتر موارد او ممکن است تصمیم بگیرد که در آینده به این آرایشگاه خاص مراجعه نکند.

جدایی‌ناپذیر/ هم‌زمان‌سازی تولید و مصرف: این موضوع به این واقعیت اشاره می‌کند که خدمات در یک زمان تولید و مصرف می‌شوند. به‌عنوان مثال: ارائه خدمات کوتاهی مو به مشتری، بر‌خلاف ارائه یک ساندویچ همبرگر است که مشتری ممکن است حتی پس از گذشت چند ساعت از خرید، آن را مصرف کند. علاوه بر‌ این، جداسازی خدمات از ارائه‌دهنده خدمات بسیار دشوار است. به‌عنوان مثال: کوتاهی مو لزوماً بخشی از خدمات آرایشگر محسوب می‌شود که به مشتری خود ارائه می‌دهد.

تعریف خدمات و انواع آن

  1. خدمات اصلی: خدماتی که هدف اصلی معامله هستند، به‌عنوان مثال: کوتاه کردن مو یا خدمات وکیل یا معلم.
  2. خدمات تکمیلی: خدماتی که به‌عنوان نتیجه حاصل از فروش محصولات ملموس ارائه می‌شوند. به‌عنوان مثال: گزینه‌های تحویل درب منزل ارائه شده توسط رستوران‌ها.

طبقه بندی خدمات

ما خدمت را فعاليت يا منفعتى نامحسوس و لمس‌نشدنى تعريف مى‌کنيم که يک طرف به طرف ديگر عرضه مى‌کند و مالکيت چيزى را نيز به دنبال ندارد. توليد خدمت ممکن است به کالاى فيزيکى وابسته باشد يا نباشد. اجاره اتاق در هتل، سپردن پول نزد بانک، مسافرت با هواپيما، مراجعه به پزشک، آرايش مو، تعمير اتومبيل، تماشاى يک مسابقه ورزشي، تماشاى فيلم سينمايي، تحويل لباس به خشکشويي، مشورت با يک وکيل دعاوي، همه مستلزم خريد خدمت هستند.

خدمات را مى‌توان به روش‌هاى مختلفى تقسيم کرد. اولين روش، تقسيم خدمات براساس منشأ ايجاد آن است. آيا منشأ ايجاد خدمت، انسان است يا ماشين؟ خدمات ماشيني، بسته به اينکه خودکار باشند يا نيازمند نظارت افراد ماهر يا نيمه‌ماهر، متفاوت هستند. خدمات انسانى نيز از نظر اينکه توسط افراد ماهر، نيمه‌ماهر يا حرفه‌اى انجام شوند، با هم فرق دارند.

بعضى از خدمات، اما نه تمام آنها، مستلزم حضور مشترى است. ارائه خدمات دندانپزشکي، مستلزم حضور مشترى است، اما تعمير اتومبيل به حضور مشترى نيازى ندارد. آرايشگران براى مطبوع و خوشايند کردن محيط ارائه خدمت، مغازه‌هاى خود را تزئين مى‌کنند و ضمن پخش موسيقى ملايم، با مشتريان خود گفتگو نيز مى‌کنند.

خدمت از نظر اينکه برطرف‌کننده نياز شخصى يا نياز غيرشخصى باشند نيز با يکديگر فرق مى‌کنند. بين مقدار وجهى که پزشکان بابت ارائه خدمات پزشکى از بيماران مخصوصى مطالبه مى‌کنند با مبلغى که براساس قرارداد از کارکنان شرکت‌ها وصول مى‌کنند، تفاوت وجود دارد. در اين گونه موارد، ارائه‌کنندگان خدمات نيز در تهيه برنامه‌هاى بازاريابى خود در بازارهاى شخصى و غيرشخصى تفاوت قائل مى‌شوند.

سرانجام، اهداف ارائه‌کننده خدمات مى‌تواند انتفاعى يا غيرانتفاعى باشند و مالکيت آن خصوصى يا عمومي. که اين خصوصيات تنوع در نوع مؤسسات خدماتى را در پى دارد. براى مثال، برنامه‌هاى بازاريابى يک بيمارستان خصوصى با برنامه‌هاى بازاريابى يک بيمارستان خيريه، اختلاف فاحشى دارد.