بازاریابی محتوا

content marketing for pharma

بازاریابی محتوا یک روش بازاریابی برای تولید و توزیع محتوای مرتبط، باارزش و منسجم برای جذب و به دست آوردن مخاطب مشخص است. کلمه کلیدی در بازاریابی محتوا، «باارزش» است. این «ارزش» چیزی است که این تعریف را از سایر انواع بازاریابی یا تبلیغ متمایز می‌کند.

اهمیت بازاریابی محتوا در چیست؟                       

شاید مهم‌تر از دانستن مفهوم تولید محتوا، درک چرایی اهمیت بازاریابی محتوا برای کسب‌وکارهای مختلف است. در ابتدا باید این 4 گام را برای چرخه خرید بدانیم:

  • آگاهی

مشتری قبل از داشتن آگاهی، باید نیاز داشته باشد. اما در این مرحله مشتری هنوز از راه‌حل و پاسخ نیاز خود آگاه نیست.

  • پژوهش

هنگامی که یک خریدار از راه‌حل نیاز خود آگاه می‌شود، در رابطه با آن تحقیق می‌کند. برای مثال، فردی که قصد خرید ماشین دارد، در مورد مدل‌های مختلف ماشین‌ها تحقیق می‌کند تا بداند که کدام مدل، نیاز او را پاسخ می‌دهد.

  • در نظر گرفتن

در این مرحله، مشتری محصولات مختلف شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه می‌کند تا مطمئن شود در ازای قیمتی منصفانه، کیفیتی مناسب دریافت می‌کند.

  • خرید

در نهایت، مشتری تصمیم‌ نهایی را گرفته و خرید را انجام می‌دهد.

بازاریابی و تبلیغات سنتی، زمانی مثمر ثمر واقع می‌شود که به گام سوم و چهارم منتهی شود. بازاریابی محتوا آگاهی مخاطب درباره راه‌حل‌های پیش‌رو را بالا می‌رود و به خریدار درباره محصولی اطلاعات می‌دهد که ممکن است تا به حال اسم محصول را نشنیده باشد. نرخ بازگشت سرمایه برای بازاریابی محتوا در صورت درست انجام شدن آن حتی بدون صرف هزینه‌های بالا و با وجود تولید محتوای خوب، می‌تواند بالا باشد.

علاوه بر این بازاریابی محتوا، فواید دیگری برای سایر کانال‌های بازاریابی دیجیتال فراهم می‌کند. بازاریابی محتوا، محتوای بیشتری برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی فراهم می‌کند و با ایجاد لینک‌های واقعی داخلی و ایجاد محتوای خوب برای وبسایت و موتورهای جستجو، باعث بهبود وضعیت SEO سایت شما نیز می‌شود.