2
اینفلوئنسر مارکتینگ
فوریه 29, 2020

بازاریابی دهان به دهان

1

بازاریابی دهان به دهان یا(word of mouth) یکی از به صرفه‌ترین روش‌ها در بازاریابی است که توسط کسب‌وکارهای زیادی به کار گرفته می‌شود. در واقع این نوع بازاریابی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های بازاریابی است که مدت‌ها قبل از ایجاد و توسعه‌ی شبکه‌های اجتماعی و نفوذ گسترده‌ی آن‌ها در همه‌ی ابعاد زندگی افراد و تاثیر آن بر تغییر شیوه‌ی تبلیغات مورد استفاده بود و تاثیرگذاری آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست.

ما وقت آزمون و خطا و امتحان تمام خدمات و کسب‌وکارها را نداریم. پس طبیعی است گزینه‌ای را انتخاب کنیم که توسط افراد مورداعتماد ما توصیه می‌شوند. این همان تبلیغات دهان به دهان است. یکی از بارزترین مثال ها برای نشان دادن تاثیر این نوع تبلیغات، گسترش و نفوذ اپلیکیشن snapchat بود که موج آن از اصرار یک دانش‌آموز به همکلاسی‌هایش برای نصب این برنامه بود. می‌توان این نوع بازاریابی کلاسیک را با روش‌‌های مدرن بازاریابی ترکیب کرد.

تبلیغات دهان به دهان نسبت به تبلیغات چاپی و تبلیغات در شبکه‌های مجازی، سابقه و قدمت بیشتری دارد و اطلاعات باارزشی فراهم کرده است. به همین دلیل است که تبلیغات دهان به دهان‌ کماکان یکی از موثرترین راه‌های بازاریابی است.

1

مراحل WOM

اولین گام، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی است. شما می‌توانید با قرار دادن مطالب مختلف از جمله تجارب مختلف افراد از استفاده از محصولات، نظر کاربران را جلب کنید. همانطور که می‌دانید این روزها برگزاری مسابقات اینستاگرامی از طریق اینفلوئنسر مارکتینک، بسیار باب شده است. این چالش‌ها و مسابقات یکی از بهترین روش‌های تبلیغات دهان به دهان در شبکه‌های اجتماعی است.

در گام بعدی، شما می‌توانید در مخاطب انگیزه ایجاد کنید که این مطالب را با سایر کاربران نیز درمیان بگذارد. حتماً پیش از این دیده‌اید که برخی از وبسایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها گزینه‌ای دارند که در ازای معرفی آن‌ها به سایر کاربران، امتیازی برای شما قائل می‌شوند. اسنپ و تپسی از گزینه‌هایی مثل سفر رایگان استفاده می‌کنند. برخی از سایت‌ها نیز، بین کاربرانی که کسب‌وکار آن‌ها را به سایرین معرفی کردند، قرعه‌کشی می‌کنند.

مزایای بازاریابی دهان به دهان

بر اساس آمار نیلسن، 92 درصد افراد اذعان کرده‌اند که از بین تمام شیوه‌ها و روش‌های تبلیغاتی و بازاریابی، توصیه آشنایان و دوستان را بیشتر قبول دارند. مصرف‌کنندگان معمولاً با شرکتی ارتباط برقرار می‌کنند و احساس پیوند دارند که حس می‌کنند به حرف‌ها و نیازهای آن‌ها اهمیت می‌دهد. به همین دلیل است که شرکت‌ها از طرق مختلف، مانند تماس تلفنی یا ارائه فرم، به دنبال گرفتن بازخورد از مشتریان، مخاطبین و مصرف کنندگان هستند. برگزاری جلسات و ایجاد چنین تعاملی می‌تواند باعث شکل‌گیری بحث و گفتگو پیرامون محصولات و خدمات یک شرکت شود.

انجمن بازاریابی دهان به دهان (WOMMA)، خط مشی‌ برای این تبلیغات تعیین کرده است. بهترین راهبردهای بازاریابی دهان به دهان باید «محترمانه، قابل اندازه‌گیری، قابل تکرار، اجتماعی و قانع‌کننده باشند و عدم صداقت در این مسیر، هیچ توجیهی ندارد. در واقع سه قانون کلیدی برای بازاریابی دهان به دهان وجود دارد:

  • تنها چیزهایی را بیان کنید که به آن‌ها باور دارید
  • هیچ‌وقت درباره ماهیت کار خود دروغ نگویید.
  • به شکل شفاف بگویید که نماینده چه کسی هستید.

در نهایت فراموش نکنید که کیفیت کار شما، ضامن موفقیت شما است. همانطوری که کیفیت کار شما باعث جذب مشتریان دیگر به سمت کسب‌وکار شما خواهد شد، افت کیفیت خدمات و محصولات شما باعث از دست دادن مشتریان شما خواهد شد. شرکت بارانا مفتخر است که با تجارب خود در زمینه بازاریابی، کمپین های موفقی در این زمینه راه اندازی کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --